Nawigacja

O naszej grupie.. Informacje Zamierzenia Międzynarodowy projekt " Migam ja, migasz Ty, Miga cały Świat" Międzynarodowy Projekt " W świecie Montessori" Jakie poznajemy piosenki i wiersze Zdalne zajęcia religia- zdalne zajęcia J. Angielski- zajęcia zdalne

Grupa "RYBKI"

Międzynarodowy projekt " Migam ja, migasz Ty, Miga cały Świat"

 

Drodzy Rodzice!

Głównym założeniem zajęć jest promowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym nauki języka migowego. Wdrażanie do tolerancji inności w świecie społecznym poprzez kontakt z elementarnymi znakami z zakresu daktylografii oraz ideografii.

Język migowy pozwala dziecku na przyjemne ćwiczenie liter, głosek i słów w ciekawy sposób. Dla dziecka jest zabawą, w której nie musi umieć czytać, aby „przeczytać”. Motywuje do samodzielnego wymyślania, pisania i czytania w głowie. Nauka znaków daktylograficznych (alfabet migowy) sprzyja w zapamiętywaniu znaków graficznych liter, ponieważ często swoim wyglądem znak przypomina faktyczną literę.

Nauka języka migowego to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, ale przede wszystkim wskazanie mu nowego, alternatywnego sposobu porozumiewania się z ludźmi, przy jednoczesnym uwrażliwianiu na drugiego człowieka. Uczy dziecko od najmłodszych lat szacunku, tolerancji i godnego traktowania ludzi różniących się od nas samych. Nauka języka migowego umożliwia kontakt z osobami z wadą słuchu. Przyczynia się do rozwoju umiejętności społecznych dziecka. Poszerza jego pogląd na świat i sposób jego rozumienia.

Projekt jest zgody z obowiązującą Podstawą Programową oraz z 5 kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021

A więc zaczynajmy!

WRZESIEŃ

W miesiacu wrześniu poruszylisy temat TOLERANCJI. Dzieci wysłuchały bajki czytanej której główną bohaterką jest dziewczynka niesłysząca i nie mówiąca. Dzieci z zainteresowaniem odpowiadały na pytania i same wymieniały jak dla mnie niespotykane wrażenia i informacje.Przedszkolaki nastepnie ozdabiały " dźwiękami" wnętrze  namalowanego słonia który równiez odgrywał kluczową role w opowiadaniu. Wspólnie wcielilismy się w rolę osób niesłyszących i niewidzących - tutaj chętne dzieci miały zawiązywane oczy i wyciagały z torebki nieznany  przedmiot. Czy próbowały odczytać, zrozumieć) słowa z ruchu warg. Rybki wymieniały między sobą swoje odczucia bycia " niewidzącą osobą"--> doświadczyły tego chociaż na chwilkę. Rozmawialiśmy czym jest Toleracja i jak zachowywalibysmy sie w grupie gdy by doszło do nas dziecko ( kolega, koleżanka) o takiej niepełnosprawności. Kolorowaliśmy wspólnie litery z których ułożyliśmy napis TOLERANCJA.

 

PAŹDZIERNIK

Celem zajęć w paździeniku było osowjenie się z językiem migowym
Uczenie si
ę używania  zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam w określonych sytuacjach oraz pokazanie zwrotów w języku migowym.
Wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wprowadzenie w kulturę bycia wyrozumiałym.

O to nasz filmik :-)

VID_20201201_123806.mp4

 

LISTOPAD:

W listopadzie Rybki dowiedziały się jak wygląda ucho od środka, czym jest słuch oraz poznały różne definicje "ślimaka" a najważniejszy to ten w środku ucha. Dzieci wcieliły się w rolę osób niesłyszących, dzieki czemu mogły zrozumieć codzienność osób z problemami niedosłyszenia. Przedszkolaki również stworzyły piekny łańcuch ze ślimaczków nawiązując do części ucha i tworząc łańcuch tolerancji 

 

   

  

GRUDZIEŃ

Zadaniem grudniowym było nauczenie się kilku słów w języku migowym związanych z zimową porą roku jak i zbliżającymi się świętem oraz jego tradycją.

Dzieci opanowały ekspresowo nowo poznane słowa takie jak:

- baławan

- podarować

- pada śnieg

- choinka

- prezent

- mikołaj

Dzięki temu mogły już budować zdania w języku mogowym.

Drodzy Rodzice -jeśli nie wierzycie - zobaczcie nasz krótki filmik co potrafią przedszkolaki. Możecie również poprosić o budowanie zdania w języku migowym z słów które już znają np.

- Proszę podaruj mi prezent

- Mikołaj podarował prezent

-  Do widzenia choinko!

- Dzień dobry Mikołaju :-)

VID_20201223_140832.mp4


STYCZEŃ 2021

W miesiącu styczniu dzieci mialy organizowane zajęcia odnośnie szanowania osób straszych. Uczyły się jak nie zachowywać się i nie mówić słów, które mogą uraźić osoby starsze. Dzieci zrozumiały, że osoby od nas dużo, dużo strasze mają takie same prawo być kochanym, lubianym i szanowanym jak ludzie młodzi bądź dzieci. Przedszkolaki z grupy Rybek brały udział w scenkach zorganiozwanych przez wychowawcę ( wcielały sie w rolę aktorów) które mogły przyblizyć ich w sytuacje które mogą w życiu wystapić, dzięki czemu będą wiedziały jak się zachowywać i jak reagować.

Dodatkiem do tego, oczywiście było naczenie się 3 słów w języku migowym. "KOCHAM CIĘ BABCIU, DZIADKU"

Zapraszamy do krótkiego nagrania

InShot_20210129_161048460_1_.mp4

 

LUTY  2021 

W tym miesiącu dzieci znalazły sie w świeci ciszy. Mogły wyrazić swoje emocje za pomocą mimiki twarzy, bez używania słów.

Każde z Rybek świetnie sobie poradziło. Miało to na celu wrażliwienie na drugiego człowieka oraz zauwazenie potrzeb innyc osób. Rozwijanie wybraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego. Oto pare zdjęć:

                               

 

MARZEC

Tworzymy książkę pt. " Agatka w Świecie Ciszy" - książka a w niej zawarte przygody będą opierać się na wymyślonych przez nas i przez dzieci, historiach. Wspomnę tylko, że Agatka jest głuchoniema.

Nasza opowieść dotyczyła nowego domownika Agatki:

Zbliżały się urodziny Agatki. Rodzice postanowili podarować córce kotka. Dziewczynka zawsze marzyła o tym, aby mieć jakieś zwierzątko w domu. Nadszedł dzień urodzin. Po wręczeniu prezentu urodzinowego, dziewczyna aż podskoczyła z zachwytu. Kotek był przeuroczy. Miał tylko białe łapki. Pozostała część ciała była czarna z małą plamką na brzuszku. Była szczęśliwa jak nigdy dotąd. Radość rysowała jej się na twarzy.  Agatka postanowiła dać kotkowi na imię Felix. Tego samego dnia rodzina wspólnie wybrała się do sklepu. Felix otrzymał nowe legowisko, kuwetę oraz małą niebieska miseczkę. Dziewczynka cały dzień spędziła z nowym domownikiem na wspólnych zabawach. Sama zrobiła dla niego zabawkę. Wykonała ją z kawałka gazety i sznureczka. Gdy nadszedł wieczór, Agatka wcale nie miała ochoty iść spać. Dziewczynka położyła się z nowym przyjacielem do łóżka i tak długo go głaskała aż zasnęła. Kotek leżał na brzuszku dziewczynki, delikatnie pomrukując Agatce do snu. Wówczas rodzice zrozumieli, że kupno kotka dla córeczki to był świetny pomysł. Od tego dnia kotek stał się  nowym członkiem rodziny.

 

KWIECIEŃ

Głośno i cicho - co słyszy nasze ucho.

Dzieci usłyszały dźwięki przyjemne i nieprzyjemne dla ucha. Zajęcia miały na celu, aby dzieci zrozumiały dlaczego nie wolno krzyczeć oraz czym jest krzyk, co może spowodować drgajace powietrze, kiedy nagle wpada do ucha. Dzieci mówiły jak się czują podczas dźwięków nieprzyjemnych oraz jak się czują podczas dżwięków przyjemnych. 

Na zdjęciach zobaczymy również, jak malowały farbami, gdy leciała w tle spokojna muzyka.

         

 

MAJ:

Stworzenie plakatu dotyczącego Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego  pt." Migam ja, migasz Ty, miga cały świat"

Z całą grupą powtórzyliśmy cały rok. Przypominaliśmy wszystkie moduły oraz wracaliśmy do słów które nauczyliśmy sie pokazywać w języku migowym. Omawialiśmy różne zachowania dotyczące inności i tolerancji. Cieszę się, że dzieci wykazują chęć pomocy inny, rozumieją, że inność to nie znaczy coś gorszego, coś z czego mozna się śmiać wytykając palcami. Na koniec stworzyliśmy plakat promujący nasz projekt a tym samym zakończenie.

    

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole nr 10 w Mysłowicach
    Przedszkole nr 10 w Mysłowicach, ul. Niepodległości 44
  • 32225-02-71

Galeria zdjęć