Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” to projekt, którego celem głównym jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.
W tym roku także nasze przedszkole i grupa przystąpiły do tego programu.
Udział w programie przynosi wiele korzysci dla rozwoju dzieci takich jak :
LISTOPAD
Nasze kochane dzieci swoja przygodę z projektem rozpoczęły od dnia 25.11.2020 w którym obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia". W okresie tym prowadzeone było nauczanie zdalne w naszym przedszkolu , dlatego też nasze przedszkolaczki obchodziły ten dzień w swoich domach. W ramach nauczania zdalnego dowiedziliśmy sie jaka jest historia powatania tego wyjątkowego dnia oraz kto i kiedy wymyślił maskotkę pluszowego misia. Zapoznaliśmy się z wieloma ciekawymi faktami o niedźwiedżiach jak np.:, jak sie odżywiają, jaka jest ich budowna, gdzie zamieszkują, jakie mają zwyczaje oraz które zapadają w sen ziomowy. Oglądaliśmy niedźwiedźie : brunatne, polarne, czarne, pandę wielką, biruana malajskiego, wargacza leniwego. Kolejnym etapem naszego misiowego dnia było poznawanie najbardziej znanych misiów, bohaterów najpiękniejszych bajek. Naszymi gośćmi był: Kubuś Puchatek, Miś Yogi , Miś Uszatek, Coralgol, Po oraz Baloo. Nasz projekt zakladał czytanie przygód naszych bohaterów, ale z uwagi na nauczanie zdalne nasza grupa słuchała i ogładała bajkę "Kubusiowe opowieści o przyjaźni" gdzie dowiedzieliśmy się wiel o przyjażni , jak być dobrym przyjacielem na "niewyrażne dni"
GRUDZIEŃ
Podczas grudniowego cyklu w ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” grupa "Sówki" uczestniczyła w zabawie muzyczno-ruchowej „Wyruszamy na wycieczkę” do piosenki „Jadą, jadą misie” oraz wzięli udział w quizie wykazując sie dużą wiedzą na temat misiów - postaci z bajek i niedźwiedźi występujących w przyrodzie. Dzieci wysłuchały, czytaną przez nauczyciela bajkę "Księga dżungli" oraz odbyły rozmowe na temat postaci i wydarzeń z bajki. Po przeczytaniu bajki nasze drogie dzieci wykonały opowiadnie ruchowe "Misie i miód" oraz improwizacje ruchowe do piosenki "Pluszowy miś".Posdumowaniem naszych zajęć było wykonanie pracy plastycznej
w grupach.
STYCZEŃ
Tematem styczniowego spotkania z programem „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” było "Dziś Poezji Święto mamy więc wiersze czytamy". Glównymi celami zajęć było: kształtowanie kompetencji czytelniczych dzieci, zachęcanie dzieci uważnego słuchania wierszy, rozwijanie zainteresowania poezją, doskonalenie pamięci słuchowej oraz nauka wybranych wierszy z kanonu literatury dziecięcej, wzbogacanie słownictwa i doskonalenie kompetencji językowych, rozwijanie wyobrażni i twórczego myślenia oraz doskonalenie sprawności manualnej i stwarzanie sytuacji do swobodnej ekspresji ruchowej.
Spotanie z poezją rozpoczęliśmy od zabawy integracyjnej "Jaki zwierz siedzi mi na plecach?.Dzieci podzielone na dwie grupy odgadywały jakie zwierze znane z wierszy siedzi na plecach kolegi z drużyny przeciwnej. Nastepnie przedszkolaki wysłuchły wiersza Jana Brzechwy "Kwoka" i próbowały ocenić postępowanie bohaterów. Na podstawie wiersza ochotnicy inscenizowali wysłuchany utwór literacki. Kolejnym utworem z którym spotkały się dzieci był wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima. Podczas czytania wiersza dzieci spacerując wokół lokomotywy i jej wagonów segregowały poszczególne elementy do odpowiednich wagonów.Zabawa ruchowa przy muzyce polegała na wykonywaniu czynnośći przedstawionych na zdjęciach przedstawiających małpkę. Końcowym etapem naszego spotkania z różnymi wierszami było oglądanie lekcji w "Akademi Pana Kleksa", gdzie wysłuchalismy i zobaczyliśmy postacie z wierszy Jana Brzechwy z cyklu "Zoo" jak np :"Dzik", "Lis", "Małpa".Zakończeniem zajęć było wykonanie miseczki dla kotka z wiersza Juliana Tuwima "Kotek " oraz zabawa ruchowa do wiersza "Dzik" Jana Brzechwy.
LUTY
Tematem lutowego spotkania z programem „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” było "Misja ratunkowa w krainie bajek". Glówne cele zajęć ; ćwiczenia logopedyczne, ćwiczenie spostrzegawczośći, improwizacje ruchowe do muzyki, twórcze przekształcanie Baby-Jagi, zabawy rozwijające umiejętność zadawania pytań oraz rozwijanie twórczego myślenia.
W Krainie Bajek od rana panowało zamieszanie. Postacie z bajek strajkowały i postanowiły opuścić swoje bajki ponieważ, dzieci ich nie czytają. Przedszkolaczki zoorientowały się co się dzieje i postanowiły naprawić sytuację. Aby bajkowe postacie wróciły na swoje miejsca w książkach musiały wykonać ważne zadania. Pierwszym zadaniem było wymyślenie magicznego zaklęcia aby otworzyć wrota do Krainy Bajek. Gdy tylko znalezliśmy odpowiednnie zaklęcie szukaliśmy ukrytych pod kodami kluczy. Zajączki szybko znalzały prawidłowe klucze i wskoczyły do magicznego tunelu prowadzącego do Krainy Bajek.Aby nikt sie nie zoorientował, że dzieci sa w Krainie Bajek przy dzwiękach muzyki naśladowaliśmy postacie które spotkaliśmy.Kolejnym zadaniem dzieci było przekształcanie wizerunku złej Baby-Jagi tak, aby stała się milsza."Kim ja jestem" - zabawa w zadawanie pytań. Wybrana osoba dostawała opaskę z wizerunkiem postaci z bajki. Jej zadaniem było zadawanie umięjętnie pytań grupie tak, aby odgadnąć jaka postać kryje się na jej głowie. Na zakończenie naszej przygody szukaliśmy krasnoludków, które się pochowały i nadawaliśmy im nowe imiona.Na szczęście wszystkie zadania dzieci wykonały wspaniale i dostaliśmy wiadomość z Krainy Bajek, że postacie z bajek już nie strajkują i postanowiły wrócić do swoich książek.