Grupa "WIEWIÓRKI"

Program "Wiewiórki badaczami i odkrywcami przyrody"

Cel główny programu to Wzbudzanie u dzieci zaciekawienia otaczającym światem przyrody, umożliwienie i wdrażanie do obserwacji przeprowadzenia doświadczeń, eksperymentów, wyciągania z nich trafnych wniosków

Cele szczegółowe to:

- Czynny udział w zabawach badawczych (dziecko -ogląda, szuka, obserwuje, porównuje, bada, eksperymentuje).

- Wdrażanie do cierpliwego czekania na swój udział w badaniach.

- Przestrzeganie ustalonych zasad w zabawach.

- Wyciąganie wniosków z przeprowadzonych obserwacji i badań.

- Prawidłowe posługiwanie się prostymi narzędziami.

- Stosowanie prawidłowego nazewnictwa badanych przedmiotów i zjawisk.

- Rozumienie rzeczywistości w sposób uważny i otwarty.

- Podejmowanie prób samodzielnego wykonywania eksperymentów pod okiem nauczyciela.

Poprzez udział w tym programie mam nadzieję, że dzieci doznają różnorodnych przeżyć: zadowolenie, satysfakcję, radość z tego, że coś poznają, odkryją, dojdą do jakiegoś wniosku. Ten ładunek pozytywnych emocji, jakie niesie ze sobą zabawa badawcza sprawia, że ma ogromny wpływ na rozwój i wychowanie dziecka

Zabawy badawcze są zgodne z celami wychowania przedszkolnego zawartego w nowej podstawie programowej i obejmują:

- poznawanie świata barw

- zabawy z powietrzem

- zabawy z magnesami

- tajemnice wody

- zabawy z cieniem

- zabawy z ruchem

- zjawiska przyrodnicze

- zabawy z piaskiem

- zabawy z bursztynem

- zjawiska przyrodnicze, fizyczne, chemiczne i wiele innych obszarów