O NAS PODSTAWA PROGRAMOWA WIERSZYKI I PIOSENKI ZAMIERZENIA na rok 2020/2021 INFORMACJE WYDARZENIA MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "Piękna nasza Polska cała" Projekt EKOKULTURALNE PRZEDSZKOLE Nasze Urodzinki Zajęcia zdalne religia- zdalne zajęcia J. Angielski- zajęcia zdalne

Grupa "MOTYLKI"

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "Piękna nasza Polska cała"

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Temat, jakże ważny i poważny - jednak może i powinien być zrozumiały także dla najmłodszych odbiorców. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.
Cele ogólne :
* Kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno,
folklor i tradycje Polski.
*Kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.
Cele szczegółowe:
* Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.
* Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów
* Poznanie tańców ludowych i potraw regionalnych.
* Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.
* Integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów
Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową
i kierunkiem polityki oświatowej MEN

Motylki będą realizowały zadania projektowe w ramach koła "Mały Patriota" w czasie codziennych zajęć w przedszkolu.

MAJ:

1. Zrealizowaliśmy zadania:

"Laurka dla mojego miasta"

2. Założenie "Słownika gwary śląskiej"

3. "Przedszkole- drugi dom"

KWIECIEŃ:

1. Zrealizowaliśmy zadanie "Dzień Mody Patriotycznej".

Cały tydzień zajęć o naszej ojczyźnie- Polsce zwieńczył piękny Pokaz mody patriotycznej.

LUTY:

1. Zrealizowaliśmy zadanie "Każdy przedszkolak- Mały Patriota- Wielki Człowiek".

Dzieci zostały zapoznane z Prawami Człowieka, w tym szczególnie Prawami Dziecka. Później wspólnie stworzyliśmy z tej okazji plakat.

STYCZEŃ:

1. Zrealizowaliśmy zadanie "Mam chusteczkę haftowaną".

Dzieci poznały wybrane zabawy ludowe i popularne m.in: "Grozik", "Nie chcę Cię znać", "Mam chusteczkę haftowaną".

GRUDZIEŃ:

1. Zrealizowaliśmy zadanie nr 50:

Zapoznanie z tradycjami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia. Udział w przedszkolnej wigilii, wykonanie upominków dla najbliższych, wspólne śpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd.

Przygotowanie świątecznego przedstawienia dla rodziców.

LISTOPAD:

1. Zrealizowaliśmy zadanie nr 2: "Piękna nasza Polska cała".

Zorganizowanie kącika o tematyce patriotycznej. Miejsce w naszym kąciku znalazły również pierwsze kartki, które otrzymaliśmy od przedszkolaków z innych regionów Polski w ramach wymiany pocztówkowej.

PAŹDZIERNIK:

1. Zrealizowaliśmy zadanie nr 4 : "Piękna Niepodległa".

Przed budynkiem przedszkola zasadziliśmy krokusy. Trzymamy kciuki żeby wiosną nasze krokusowe serce pięknie zakwitło :)

WRZESIEŃ:

1. Zrealizowaliśmy zadanie nr 20 : "Chodź pomaluj mój świat"- mini plener malarski.

2. Zadanie nr 18 "W starym kinie"- projekcja dawnych dobranocek tj. Reksio, Krecik, Bolek i Lolek